Česká ekonomika letos vzroste o 2,5 procenta, očekává Ministerstvo financí

Česká ekonomika letos vzroste o 2,5 procenta, očekává Ministerstvo financí

Růst českého HDP letos dosáhne 2,5 %. Očekává to ministerstvo financí ve své nové makroekonomické predikci zveřejněné ve středu 31. července. Proti předchozí čtvrtletní predikci z dubna tak ministerstvo zvýšilo odhad růstu o 0,1 procentního bodu. Odhad růstu HDP na příští rok naopak resort stejnou měrou snížil. V roce 2020 by tak česká ekonomika měla přidat 2,3 %. „Oslabování globální ekonomické expanze, které započalo v roce 2018, pokračuje i v letošním roce. Projevuje se zde zejména nárůst protekcionismu a eskalace napětí v mezinárodních obchodních vztazích a s nimi spojené nejistoty podnikatelů i spotřebitelů ohledně budoucího ekonomického vývoje. Navíc se dále výrazně rozšiřují rizika směrem dolů,“ píše se v nové predikci. Zásadním zdrojem nejistot je podle ministerstva vyvrcholení procesu vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

Další neznámou je vývoj ekonomiky českého největšího exportního partnera – Německa. Nová prognóza ministerstva financí počítá s růstem německého HDP o 0,9 % v letošním roce a 1,5 % v roce příštím. Hlavní ekonom ING Bank a místopředseda Výboru pro rozpočtové prognózy Jakub Seidler na svém twitterovém účtu nicméně upozorňuje na to, že by se Německu nakonec mohlo dařit hůře. „Předpoklad růstu Německa v příštím roce o 1,5 % se zdá trochu optimistický, konsensus na trhu se přibližuje pomalu 1 % a revize směrem dolů patrně nekončí,“ uvedl Seidler.

Ekonomický růst Česka bude podle nové prognózy dál tažen spotřebou domácností, která bude odrážet rychle rostoucí mzdy a mimořádně nízkou míru nezaměstnanosti. Objem mezd a platů má po loňském silném růstu o 9,5 procenta letos přidat dalších 7,4 procenta. V roce 2020 pak má dojít k dalšímu nárůstu o 5,9 %. „Pozitivně, ovšem menší měrou než v roce 2018, by k růstu měly přispívat investice do fixního kapitálu a spotřeba sektoru vládních institucí. Příspěvek zahraničního obchodu by měl rovněž dosahovat mírně kladných hodnot,“ píše o dalším vývoji v letošním roce ministerstvo.

Podobně jako ministerstvo financí odhadují vývoj ekonomiky v letošním roce také ekonomové zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace. Prognóza ČBA zveřejněná 25. července počítá s růstem českého HDP o 2,4 % v letošním roce a o 2,3 % v roce 2020. Česká Národní banka zveřejní svou novou prognózu 1. srpna.

Ministerstvo financí plánuje svou červencovou makroekonomickou predikci k 21. srpnu 2019 ještě aktualizovat. „Aktualizace bude využita pro formulaci makroekonomického rámce návrhu státního rozpočtu na rok 2020 a rozpočtového výhledu do roku 2022,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.