Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Schodek má činit 320 miliard korun

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Schodek má činit 320 miliard korun

Vláda v pondělí 19. října schválila návrh státního rozpočtu na rok 2021 s deficitem 320 miliard korun. Příjmy rozpočtu mají činit 1 487 miliard korun, výdaje dosáhnou 1807 miliard. Návrh však neobsahuje možné dopady takzvaného daňového balíčku, jehož součástí je plánované zrušení zdaňování superhrubé mzdy. Vláda se dosud neshodla na sazbách a dalších parametrech daně z příjmů po jejím zrušení, dosud prezentované varianty by ovšem znamenaly pro veřejné finance další výpadek v řádu desítek miliard korun.

Součástí návrhu je mimo jiné navýšení investic na bezmála 187 miliard korun, růst platů učitelů nebo valorizace důchodů dle zákonného rámce. Vládou schválený návrh počítá také s poklesem daňových příjmů nebo s nižšími dividendami ze státem vlastněných podniků.

Navrhovaný deficit rozpočtu nicméně podle Národní rozpočtové rady nezajistí dodržení limitu strukturálního salda stanoveného aktuálním zněním zákona č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který pro rok 2021 činí 4 % HDP. Jde přitom o limit, který byl letos posunut z úrovně 1 % HDP, přičemž NRR rozvolnění v takovém rozsahu odmítala.

Rada zároveň uvedla, že rozpočet je nastaven jako velmi silně expanzivní v rozsahu cca 1,4 % HDP, aniž by bylo specifikováno, jakým způsobem proběhne návrat veřejných financí na udržitelnou úroveň. Jiné země, jako například sousední Německo, již přitom oznámily jasný plán konsolidace veřejných financí.

Vládou schválený návrh rozpočtu na příští rok nyní bude projednávat Poslanecká sněmovna. Finálně schvalovat by klíčový zákon roku měla podle ČTK po 15. prosinci, tedy nejspíše ve středu 16. prosince.