Vláda schválila návrh rámce rozpočtu na příští rok, ministři žádají deset miliard navíc

Vláda schválila návrh rámce rozpočtu na příští rok, ministři žádají deset miliard navíc

Ministryně financí Alena Schillerová povede přes léto s šéfy ostatních resortů jednání o deseti miliardách korun, které požadují navíc nad rámec navrhovaného schodku státního rozpočtu. Ten má v roce 2019 dosáhnout 50 miliard korun a je podle Schillerové nepřekročitelný. Ministryně to řekla před dnešním jednáním vlády, na němž kabinet nakonec rámcové parametry rozpočtu na příští rok schválil.

Návrh rozpočtu počítá s příjmy 1432 miliard korun, což je o 117 miliard vyšší suma, než s jakou počítá rozpočet pro letošní rok. Výdaje mají být rovněž o 117 miliard korun vyšší a dosáhnou tak 1482 miliard. Více peněz dá vláda na důchody či na platy učitelů, růst mají také investice.

Dnešního jednání vlády se zúčastnila i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Členy kabinetu mimo jiné vyzvala, aby nezvyšovali mzdy všem státním zaměstnancům, ale přidávali pouze výkonným a schopným lidem. Slabí by naopak podle ní měli odejít. Jen tak lze docílit štíhlé a efektivní státní správy, která nebude přílišnou byrokracií zatěžovat podnikatele a občany. „Jestliže se tato vláda nazývá vládou rozpočtové odpovědnosti, pak by měla v době mimořádné příznivého hospodářského vývoje oponovat neúměrným požadavkům odborářů na plošné zvyšování mezd,“ říká Zamrazilová.