Test grafu

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou makroekonomickou predikci, ve které očekává, že české hospodářství letos poroste o 3,2 procenta. Oproti dubnovému odhadu je tak aktuální predikce o 0,4 procentního bodu pesimističtější. Zhoršení odhadu růstu se týká také roku 2019, kdy má HDP podle čerstvých odhadů přidat 3,1 procenta, zatímco v dubnu se čekal růst o 3,3 procenta. “Pro silně exportně orientovanou českou ekonomiku jsou v současné době hlavním negativním rizikem tendence k nárůstu protekcionismu, které se projevují především vyhrocováním vzájemných obchodních vztahů mezi Spojenými státy americkými na straně jedné a zejména Čínou a EU na straně druhé,” uvádí predikce.

Chart by Visualizer

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové není zhoršení výhledu důvodem k příliš velkým obavám. Na druhou stranu ale ukazuje, že česká ekonomika má nejlepší časy v tomto hospodářském cyklu už za sebou a vláda by proto měla být opatrná. “Když loni vznikal návrh rozpočtu na letošní rok, odhadovalo ministerstvo financí, že HDP v roce 2018 vzroste o 2,5 procenta. Poté se odhady neustále zlepšovaly. Z tohoto pohledu není zhoršení výhledu v nové prognóze nijak riskantní. Na druhou stranu jde o vůbec první korekci směrem dolů od ledna 2017, kdy se v predikcích ministerstva rok 2018 poprvé objevil. To znamená, že česká ekonomika má s největší pravděpodobností svůj vrchol v tomto hospodářském cyklu už za sebou. Vláda by proto měla být nyní maximálně zdrženlivá při navyšování mandatorních výdajů, aby se nemusela v horších časech příliš zadlužovat a zbylo jí i na podporu ekonomiky prostřednictvím investic,“ uvedla Zamrazilová.

Chart by Visualizer

Na druhou stranu jde o vůbec první korekci směrem dolů od ledna 2017, kdy se v predikcích ministerstva rok 2018 poprvé objevil. To znamená, že česká ekonomika má s největší pravděpodobností svůj vrchol v tomto hospodářském cyklu už za sebou. Vláda by proto měla být nyní maximálně zdrženlivá při navyšování mandatorních výdajů, aby se nemusela v horších časech příliš zadlužovat.