Státní rozpočet byl na konci října ve schodku 20 miliard. Daňové příjmy zaostávají za plánem

Státní rozpočet byl na konci října ve schodku 20 miliard. Daňové příjmy zaostávají za plánem

Státní rozpočet vykázal na konci října schodek 19,57 miliardy korun. Jeho příjmy dosáhly za prvních deset měsíců roku 1221,07 miliardy korun, výdaje pak činily 1240,64 miliardy korun. Informovalo o tom dnes Ministerstvo financí ČR. „Bez započítání mimořádných jednorázových příjmů ve výši téměř 21 mld. Kč, které inkasoval v loňském roce státní rozpočet jako závěrečné platby vztahující se k programovému období 2007 až 2013, byl meziroční schodek vyšší o 4,2 mld. Kč,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Na straně příjmů je tradičně největší položkou pojistné na sociální zabezpečení, jehož výběr se meziročně zvýšil o 7,8 % na 454,6 miliardy korun. Důvodem je především mimořádně nízká nezaměstnanost a rychlé tempo růstu mezd, z nichž se pojistné vypočítává. Za 10 měsíců roku se na pojistném na sociální zabezpečení vybralo 81,7 % částky plánované na celý rok. Deseti dvanáctinám roku by však odpovídal podíl 83,3 %. Za celoročním plánem zaostává také výběr většiny daní. Například v případě DPH, která je druhou největší příjmovou položkou rozpočtu, bylo ke konci října dosaženo jen 80,5 % částky plánované na celý rok. Na DPH stát zatím vybral 239,84 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 4,4 procenta. Plán na celý rok nicméně počítá s meziročním růstem výběru DPH o 6,8 %.

Na straně výdajů státního rozpočtu jsou největší položkou sociální dávky, na něž stát za prvních deset měsíců roku vynaložil půl bilionu korun. Meziročně jde o více než osmiprocentní nárůst. Největší část této sumy, přes 392 miliard korun, byl určena na důchody.

Kapitálové výdaje zatím dosáhly 101,1 miliardy korun. To je meziročně o 27,2 % více. Tato částka však představuje jen 73,7 % celoročního plánu, zatímco loni touto dobou už měl stát proinvestováno 86,2 % částky určené na celý rok. U kapitálových výdajů je běžné, že je jejich čerpání zkraje roku pomalejší a zrychluje až v posledních měsících. Zatím však platí, že nebýt meziročně pomalejšího čerpání investičních výdajů, byl by schodek státního rozpočtu vzhledem k daňovým příjmům zaostávajícím za plánem vyšší než stávajících necelých 20 miliard korun. Schválený rozpočet na celý rok počítá s deficitem 40 miliard korun. Stejnou výši schodku obsahuje i návrh rozpočtu na rok 2020.