Státní rozpočet byl na konci dubna v přebytku 0,8 miliardy

Státní rozpočet byl na konci dubna v přebytku 0,8 miliardy

Stání rozpočet se na konci čtvrtého kalendářního měsíce roku 2018 udržel v přebytku. Jeho příjmy byly v prvních čtyřech měsících roku o 770 milionů korun vyšší než výdaje. Rozpočtový přebytek se však v dubnu oproti předchozímu měsíci snížil o 15,5 miliardy korun. Také v meziročním srovnání přebytek klesl, a to o 5,5 miliardy, přesto se podle údajů ministerstva financí jedná o šestý nejlepší výsledek od roku 1994.

Výdaje státního rozpočtu ke konci dubna meziročně vzrostly o deset procent, což v absolutním vyjádření to představuje nárůst o více než 40 miliard korun na celkem 441,5 miliardy korun. Důvodem byly především vyšší výdaje na důchody (meziročně + 6,7 miliardy korun) či růst dotací na přímé náklady základních a středních škol (+5,5 miliardy). Stát také více investoval. Kapitálové výdaje se meziročně zvýšily o 85 procent (8,2 miliardy korun).

Meziroční přírůstek  8,6 procenta na celkových 442 miliard korun byl ke konci dubna patrný také na straně příjmů státního rozpočtu. Podle ministerstva financí na to měly vliv zejména daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení, což souvisí mimo jiné se zvyšováním zaměstnanosti v Česku a růstem mezd.

Podrobnější informace o měsíčním plnění státního rozpočtu ke konci letošního dubna jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva financí.

 

 

 

Leave a reply