Státní rozpočet byl na konci března ve schodku 44,7 mld. Kč. Do výsledku se promítly i první dopady koronaviru

Státní rozpočet byl na konci března ve schodku 44,7 mld. Kč. Do výsledku se promítly i první dopady koronaviru

Schodek státního rozpočtu na konci března činil 44,7 miliardy korun. Překonal tak úroveň 40 miliard korun, se kterou původně státní rozpočet počítal na celý rok 2020. Kvůli propadu ekonomiky spojeném s opatřeními proti šíření pandemie koronaviru však bylo nutné zákon o státním rozpočtu revidovat. Nyní se tak počítá s celoročním deficitem ve výši 200 miliard korun.

Ve srovnání s předchozím měsícem byl na konci března schodek vyšší o 17,3 miliardy korun, meziroční zhoršení salda pak činilo 35,5 miliardy korun. Větší březnový deficit vykázal státní rozpočet naposledy v roce 2010. „Opatření vlády České republiky zaváděná k zastavení šíření nákazy nemoci COVID-19 s sebou přinesla významný propad ekonomické aktivity a tím i omezení daňových příjmů státního rozpočtu. Současně vznikla potřeba vynaložit ze státního rozpočtu mimořádné prostředky na boj proti šíření epidemie a také na podporu ekonomiky,“ uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Někteří ekonomové v souvislosti s čerstvými daty o měsíčním pokladním plnění státního rozpočtu upozornili na to, že propadu příjmů a nárůstu výdajů v souvislosti s pandemií lze přičítat jen menší část březnového deficitu. Důvodem je mimo jiné to, že omezení volného pohybu osob a další opaření proti šíření pandemie začaly platit až zhruba v polovině měsíce. Například místopředseda Výboru pro rozpočtové prognózy a hlavního ekonom ING Bank Jakub Seidler odhaduje dopad koronaviru do březnových výsledků státního rozpočtu na maximálně 10 miliard korun. To nejhorší mají veřejné finance podle něj ještě před sebou. „Příjmy rozpočtu budou v průběhu roku výrazně ovlivněny propadem ekonomického výkonu doprovázeného poklesem zaměstnanosti a nižším než očekávaným růstem platů a mezd se značným dopadem zejména do inkasa daní a pojistného na sociální zabezpečení,“ očekává ministerstvo financí.

Resort dnes na finančních trzích prodal investorům české státní dluhopisy za celkem 87,4 miliardy korun, čímž výrazně překonal původně plánovaný objem. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové je zvýšená emisní aktivita ministerstva dobrou zprávou. Dává totiž velkou šanci, že zajištění financování na pokrytí protikrizových opatření stát zvládne za přijatelných finančních podmínek.