Státní rozpočet byl na konci března ve schodku 125 miliard korun

Státní rozpočet byl na konci března ve schodku 125 miliard korun

Schodek státního rozpočtu dosáhl ke konci letošního prvního čtvrtletí 125,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loni je tak vyšší o 80,5 miliardy. Za samotný březen pak deficit narostl o 39, 1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, jež dnes zveřejnilo Ministerstvo financí ČR.

„Pokračující restriktivní opatření omezující ekonomickou aktivitu mají i nadále negativní dopad na daňové výnosy státního rozpočtu, jejichž pokles je prohlubován snížením zdanění práce, kapitálu či majetku, a dále změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů. Spolu s podporou státu zaměřenou na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému se jedná o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu o 80,5 mld. Kč,“ uvedlo ministerstvo.

Příjmy státního rozpočtu dosáhly po prvním čtvrtletí 339,7 miliardy korun, což odpovídá 24,5 % celoročního plánu. Zatímco například výběr DPH je jen na zhruba pětině částky plánované na celý rok, objem vybraného pojistného na sociální zabezpečení přesně odpovídá tomu, že uplynula čtvrtina roku. Výdaje ke konci března činily 464,9 miliardy korun (24,7 % celoročního plánu). Největší část z nich byla určena na sociální dávky (176 mld. Kč), zejména pak na důchody (135 mld. Kč).

„Dosavadní vývoj pokladního plnění státního rozpočtu z mého pohledu nedává důvod k jakýmkoli úvahám o dalším navyšování letošního schodku nad rámec 500 miliard korun. Tím spíše, když se pro druhou polovinu roku počítá s oživením ekonomiky a ukončováním vládních podpor,“ uvedla v reakci na nová data předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Kromě ministerstva financí dnes čerstvá data z oblasti veřejných financí zveřejnil také Český statistický úřad. Dluh sektoru vládních institucí podle něj ke konci roku 2020 dosáhl 38,1 % HDP. Za poslední rok tak vzrostl o 7,8 procentního bodu. Nominální dluh vládních institucí meziročně vzrostl o 413,1 mld. Kč na 2 153,0 mld. Kč.