"Se stárnutím populace bude problém dostupnosti bydlení narůstat," řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady na Žofínském fóru

"Se stárnutím populace bude problém dostupnosti bydlení narůstat," řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady na Žofínském fóru

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová se v úterý 11. prosince zúčastnila 225. Žofínského fóra, jehož tématem bylo bydlení. Ve svém vystoupení, kterému v sále naslouchali zejména starostové a členové obecních zastupitelstev, předsedkyně Národní rozpočtové rady mluvila o zhoršující se dostupnosti bydlení v Česku a jeho příčinách i dopadech. „Ceny bytů jsou natolik vysoké, že část této generace může být celoživotně závislá na nájemním bydlení. Takže si lidé těžko uspoří jak na vlastní bydlení, tak i na stáří. A ti lidé pak mohou být závislí na státu,“ uvedla Zamrazilová.

Jedním z řešení může být podle Zamrazilové výstavba obecních bytů. Předsedkyně Národní rozpočtové rady však v této souvislosti vyzvala zástupce samospráv k obezřetnosti, protože se Česká republika nyní nachází v období zpomalování tempa hospodářského růstu, což bude mít nepříznivý dopad na daňové příjmy obcí. „Obce dnes mají dostatek prostředků, ale je potřeba zafixovat náklady, protože období nízkých úrokových sazeb je už za námi. Proto bych obce nabádala k obezřetnosti, aby zafixovaly sazbu úvěrů na co nejdelší dobu, aby nedošlo k neúnosnému zadlužení,“ uvedla.

Mezi další řečníky patřil na Žofínském fóru například výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal, ředitelka sekce podpor Státního fondu rozvoje bydlení Hana Pejpalová či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ta ve svém vystoupení představila program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce, který MMR spustí v březnu 2019. Stát v rámci programu samosprávám proplatí až 100 % nákladů na pětinu bytů v daném domě. Zbytek bude muset uhradit z vlastních zdrojů, nebo si vzít komerční úvěr či zvýhodněný úvěr z fondu bydlení.