Schodek státního rozpočtu se loni udržel pod schválenou hranicí 500 miliard korun. Přesto šlo o nejhorší výsledek v historii

Schodek státního rozpočtu se loni udržel pod schválenou  hranicí 500 miliard korun. Přesto šlo o nejhorší výsledek v historii

Státní rozpočet loni hospodařil se schodkem 367,4 miliardy korun. Výsledek je tak o téměř 133 miliard korun lepší než půlbilionová hranice schválená poslanci v červenci v rámci 3. novely Zákona o státním rozpočtu na rok 2020. Přesto se jedná o vůbec největší deficit v historii samostatné České republiky. Dosud nejhorším byl v tomto ohledu rok 2009, kdy v důsledku světové finanční krize státní rozpočet vykázal deficit 192 miliard korun.

Původně schválený schodek státního rozpočtu na rok 2020 činil 40 miliard korun. Sněmovna však v důsledku dopadů pandemie koronaviru postupně zvýšila deficit na 200, 300 a nakonec na 500 miliard korun.

Zdroj: MF ČR

Za lepším než plánovaným výsledkem je podle dat ministerstva financí především příjmová strana rozpočtu, která překonala plánovanou úroveň o téměř 111 miliard korun. Nejvíce se na tom podílela daň z příjmů právnických osob, příjmy z EU a daň z příjmů fyzických osob. Celkové příjmy státního rozpočtu dosáhly 1475,5 miliardy korun.

Zdroj: MF ČR

Výdaje státního rozpočtu za rok 2020 dosáhly celkem 1842,9 miliardy korun, což je o 22 miliard méně než bylo v rámci 3. novely naplánováno. Státní dluh k 31. prosinci 2020 činil 36,9 % HDP a meziročně tak vzrostl o 8,4 procentního bodu.

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové výsledky hospodaření státního rozpočtu za rok 2020 ukázaly, že celková odolnost českého hospodářství v obtížných podmínkách byla větší, než se čekalo. K menšímu než hrozícímu propadu ekonomiky a na ni navázaných daňových příjmů podle ní přispěla také některá vládní podpůrná opatření. „Nyní je však potřeba přistupovat k dalšímu vytváření a prodlužování podpůrných programů již velmi obezřetně a soustředit se hlavně na to, aby bylo díky dostatku vakcín a efektivnímu plánu očkování co nejdříve vyřešeno zdravotní hledisko pandemie. Ekonomika pak bude mít možnost se nadechnout k růstu a veřejné finance se budou moci začít konsolidovat. Z tohoto pohledu je otázkou, zda nemohl být státní rozpočet pro rok 2021 co do deficitu ambicióznější,“ uvedla Zamrazilová.

Na rok 2021 Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet se schodkem 320 miliard korun. Nicméně i s ohledem na to, že zákonodárci poté ještě schválili daňový balíček, v jehož důsledku se příjmy sektoru veřejných financí propadnou o dalších zhruba 100 miliard korun, plánuje ministerstvo financí zpracovat návrh novely zákona o státním rozpočtu na rok 2021. Součástí novely bude prohloubení deficitu tak, aby státní rozpočet na rok 2021 lépe odpovídal realitě. Resort financí začne na návrhu pracovat po zveřejnění nové makroekonomické prognózy ČR, k němuž by mělo dojít do 20. ledna. Samotnou novelu pak ministryně financí představí pravděpodobně v březnu.