Předsedkyně NRR Eva Zamrazilová zabodovala v anketě TOP ženy Česka. V kategorii TOP veřejná sféra jí patří 3. místo

Předsedkyně NRR Eva Zamrazilová zabodovala v anketě TOP ženy Česka. V kategorii TOP veřejná sféra jí patří 3. místo

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová obsadila třetí místo v kategorii TOP veřejná sféra ankety TOP ženy Česka vyhlašované Hospodářskými novinami. Anketa, jejímž cílem je zviditelnit úspěšné ženy ze světa byznysu a veřejné sféry se letos konala již po šestnácté.

„Loňský rok byl pro mě pracovně mimořádně náročný v tom, že dění kolem veřejných financí nabralo neočekávaně vysoké obrátky,“ zhodnotila Eva Zamrazilová období, za které se ocenění udělovalo. Připomněla také, že kvůli pandemii, která dopadla na ekonomiku i veřejné finance, byl státní rozpočet loni hned třikrát novelizován. Situaci podle ní také komplikovala skutečnost, že se takřka veškerá pracovní jednání kvůli nákaze přesunula do on-line světa.

V kategorii veřejné správy udělila odborná porota složená z respektovaných osobností byznysu, akademické sféry i veřejného života první místo předsedkyni akademie věd Evě Zažímalové. Druhou příčku právě před Evou Zamrazilovou obsadila zakladatelka a ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Porotci kladli při hodnocení největší důraz na vliv dané ženy v konkrétní firmě či instituci. Dále na výkon, tedy jak se jí daří svůj vliv uplatňovat, a důležitý je i společenský přínos, tedy jak svůj vliv využívá mimo práci.

Kromě TOP žen veřejné sféry udělovala porota v rámci ankety TOP ženy Česka ocenění ještě v dalších třech kategoriích – TOP Podnikatelka, TOP manažerka a TOP start-up. Kompletní výsledky ankety jsou k dispozici zde.

Eva Zamrazilová je přední česká ekonomka, která mezi lety 2008 a 2014 působila v bankovní radě České národní banky. Její profesní kariéra začala na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde po absolvování inženýrského i doktorského studia přednášela od roku 1990 teorii statistiky a ekonomickou statistiku. Zároveň se jako vědecká pracovnice Ústavu prognózování VŠE podílela na řadě studií zaměřených na transformaci české ekonomiky. Působila také v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd a ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Od roku 1994 pracovala v Komerční bance jako členka týmu pro makroekonomické analýzy a prognózy. Prezident republiky ji v únoru 2008 jmenoval do bankovní rady ČNB, funkce se ujala 1. března 2008. Po vypršení šestiletého mandátu se v roce 2014 stala hlavní ekonomkou České bankovní asociace, kde setrvala až do svého jmenování předsedkyní Národní rozpočtové rady v lednu 2018. Zároveň nadále přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze makroekonomickou analýzu. První funkční období Evy Zamrazilové v Národní rozpočtové radě je šestileté.