Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má činit 320 miliard korun

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má činit 320 miliard korun

Poslanci v pátek 18. prosince schválili návrh státního rozpočtu na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun. Pro přijetí návrhu hlasovalo celkem 56 zákonodárců, přičemž pro jeho schválení bylo při počtu 106 přihlášených poslanců potřeba alespoň 54 hlasů.

Sněmovna ještě před tím ve 3. čtení provedla závěrečné přesuny prostředků mezi kapitolami. Například z rozpočtu ministerstva obrany se přesunulo 10 miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. Naopak více peněz získal například resort kultury, a to v podobě 300 milionů korun na podporu živé kultury. O 400 milionů si na úkor financování evropských programů polepšily také rozpočty police a hasičů.

Schválený deficit 320 miliard korun však nemusí být konečný. Už v úterý 22. prosince Sněmovnu čeká jednání o daňovém balíčku, jenž bude v případě přijetí znamenat v příštím roce výpadek pro veřejné finance ve výši zhruba 100 miliard korun. „Kvalita rozpočtového procesu byla v letošním roce významně narušena nerespektováním základních zásad, především pak zásady úplnosti a reálnosti rozpočtové dokumentace,“ uvedla v této souvislosti ve svém stanovisku ze 2. prosince Národní rozpočtová rada. Upozornila tak v předstihu na nereálnost ukazatelů návrhu, který byl nakonec Poslaneckou sněmovnou 18. prosince přijat.