Petr Musil zvolen do funkce člena Národní rozpočtové rady

<strong>Petr Musil zvolen do funkce člena Národní rozpočtové rady</strong>

16. 11. 2022, Praha – Novým členem Národní rozpočtové rady se stane Petr Musil. Rozhodla o tom na svém dnešním zasedání Poslanecká sněmovna, která tak schválila návrh Senátu z října tohoto roku. Výkonu funkce se ujme složením slibu do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny.

V Radě bude Petr Musil působit společně s Mojmírem Hamplem, předsedou Rady, a Janem Pavlem. Jeho funkční období bude trvat do roku 2028.

„Chci poděkovat všem zákonodárcům za projevenou důvěru, které si velice vážím. Do Rady nastupuji v nelehké době pro českou ekonomiku a české veřejné finance, a funkci tak přijímám s mimořádnou pokorou. Jako člen Rady se chci přičinit zejména o to, aby se zvýšilo povědomí lidí o důležitosti rovnováhy veřejných rozpočtů. Zároveň mi bude ctí pracovat po boku špičkových ekonomů, kterými Mojmír Hampl a Jan Pavel bezesporu jsou. Spolu s nimi jsem připraven pomáhat České republice i těm, jimž leží na srdci její fiskální zdraví, hledat účinná řešení vedoucí k udržitelnosti českých veřejných financí,“ uvádí Petr Musil.

Pozice člena Národní rozpočtové rady se uvolnila po zvolení Mojmíra Hampla předsedou Rady, o kterém v červenci rozhodla na návrh Vlády Poslanecká sněmovna. Na této pozici vystřídal Evu Zamrazilovou, která byla jmenována viceguvernérkou České národní banky.

Ve smyslu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti je Národní rozpočtová rada nezávislým tříčlenným orgánem a skládá se z předsedy a dvou členů, volených Poslaneckou sněmovnou. Předsedu Rady navrhuje poslanecké sněmovně vláda, další členy po jednom Česká národní banka a Senát. Standardní délka funkčního období člena Rady činí 6 let. Předsedou Rady je od roku 2022 Mojmír Hampl. V roce 2020 obhájil svůj mandát Jan Pavel, opětovně do funkce navržený ze strany ČNB.

O Petru Musilovi Ing. Petr Musil, Ph.D. (1977) absolvoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde dále působil jako odborný asistent a v roce 2007 obhájil svou disertační práci. Mezi jeho další působiště patřily Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky při ESF MU v Brně nebo Bankovní institut vysoká škola, kde mezi lety 2014 a 2016 vedl katedru financí a ekonomie. Od roku 2009 Petr Musil působí jako asistent katedry ekonomických studií Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, kde vyučuje zejména kurzy mikro a makroekonomie. Od roku 2015 také přispívá do médií jako ekonomický redaktor, od roku 2020 na zpravodajský web CNN Prima News, a jako ekonomický expert či moderátor na stejnojmenné zpravodajské televizi. Na svém kontě má desítky odborných publikací zaměřených na oblasti fiskální, měnové či energetické politiky, trh práce a problematiky mzdové diferenciace.