Národní rozpočtová rada zveřejní novou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí

Národní rozpočtová rada zveřejní novou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí

Národní rozpočtová rada oznámila termín zveřejnění nové Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Čerstvé vydání dokumentu, který každoročně dává podrobný obrázek o tom, jak se budou v případě nezměněných výdajových a příjmových politik vyvíjet v příštích 50 letech české veřejné finance, bude zveřejněno v úterý 22. června 2021.

Národní rozpočtová rada v tentýž den představí hlavní závěry Zprávy veřejnosti a médiím na online tiskové konferenci, kterou bude možné od 10:00 živě sledovat pod tímto odkazem. Dotazy bude možné klást prostřednictvím chatovacího okna.

Členové Národní rozpočtové rady a analytici Úřadu Národní rozpočtové rady seznámí na tiskové konferenci veřejnost a média mimo jiné s tím:

• jak se za uplynulých 12 měsíců změnila dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí a nakolik ji ovlivnily dopady koronavirové pandemie,
• jakou roli v dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí hraje demografická projekce České republiky, penzijní systém a jeho vyhlídky, školství, zdravotnictví či vývoj dluhu sektoru veřejných institucí,
• budou představeny také alternativní varianty projekce založené například na odlišných předpokladech v oblasti demografie.

Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti vydává Národní rozpočtová rada od svého vzniku v roce 2018 jednou ročně, a to na základě zákona 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Zpráva je následně předkládána Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Všechna dosavadní vydání Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí jsou ke stažení zde.