Letošní mise MMF do Česka je u konce. Její součástí bylo i setkání s členy Národní rozpočtové rady

Letošní mise MMF do Česka je u konce. Její součástí bylo i setkání s členy Národní rozpočtové rady

Ve dnech 30. dubna až 14. května 2019 se uskutečnila pravidelná každoroční mise Mezinárodního měnového fondu do České republiky. Na programu dvoutýdenní návštěvy, jejímž cílem je v každém členském státu MMF provést nezávislé hodnocení, bylo letos historicky poprvé také jednání se zástupci Národní rozpočtové rady. V závěrečné zprávě z mise (Concluding Statement) se totiž Mezinárodní měnový fond věnuje mimo jiné také rozpočtové a měnové politice, či vývoji finančního sektoru v hodnocené zemi, což jsou témata blízká působnosti Národní rozpočtové rady.

MMF v závěrečném dokumentu na základě své mise konstatoval, že se Česká republika v celoevropském měřítku nadále těší silnému hospodářskému růstu, zvyšujícím se mzdám a rostoucí životní úrovni. Zmínil také mimořádně nízkou nezaměstnanost, jež je nyní nejnižší v celé Evropské unii, a také nízkou míru zadlužení, jež v poměru k HDP patří rovněž mezi nejnižší v EU.

I s ohledem na to, že MMF snížil odhad letošního růstu z (dubnových) 2,9 na 2,5 %, vedoucí mise Alasdair Scott uvedl, že tématem do budoucna pro Česko je, jak si růst udržet. Země by se podle MMF měla vydat cestou dalšího zvyšování produktivity práce, protože kvůli stárnutí populace bude klesat počet lidí v produktivním věku. Českou ekonomiku by mohly v tomto ohledu podle MMF posunout dopředu investice do infrastruktury, která stále není dostatečná. Kromě toho ale zástupci mise zmínili také vzdělávání, péči o děti či investice do lidského kapitálu.

V oblasti daní MMF vyzval Česko k opatrnosti v zavádění sektorových daní. Scott na základě zkušeností ze zahraničí uvedl, že sektorové daně vedou ke dvojímu zdanění a lidé i firmy mají v takovém případě tendenci dělat všechno pro to, aby se mu vyhnuli. Digitální daň by pak podle MMF měla být zavedena na základě mezinárodní spolupráce. „Pokud se do ní země pustí sama, mohlo by ji to spíše poškodit,“ uvedl Scott.

Celou závěrečnou zprávu, v níž se MMF věnuje také situaci na trhu s bydlením, stavu finančního sektoru, nebo měnové politice ČNB, si můžete v angličtině přečíst zde. Videozáznam z tiskové konference na závěr mise MMF v Česku, je k dispozici zde.