Evropská komise hostila konferenci o rozpočtových pravidlech. Svého zástupce mělo v Bruselu i Česko

Evropská komise hostila konferenci o rozpočtových pravidlech. Svého zástupce mělo v Bruselu i Česko

Zástupci Národní rozpočtové rady i jejího Úřadu pokračují i v roce 2019 ve sdílení zkušeností a znalostí s kolegy ze zahraničí. Naposledy se ve čtvrtek 14. března zúčastnili jednodenní konference 13th Meeting of the Network of Public Finance Economists in Public Administration, na níž se setkalo na 100 ekonomů působících ve veřejné správě v oblasti veřejných financí. Úvodní slovo konference, kterou v Bruselu pořádalo Generální ředitelství Evropské komise pro hospodářské a finanční záležitosti (DG ECFIN), pronesl zástupce Evropské komise Lucio Pench.

Následoval první tematický blok o čtyřech příspěvcích řízený zástupcem Evropské komise Gillesem Mourem, ve kterém se účastníci konference dozvěděli více o vzájemných souvislostech mezi fiskální politikou a makroekonomickými nerovnováhami. Řeč byla například o tom, jak mohou rozpočtová pravidla ovlivnit stabilitu diskreční fiskální politiky a nakolik v tomto ohledu záleží na jejich jednotlivých parametrech.

Odpolední blok řízený zástupcem Evropské komise Stefanem Ciobanu byl zaměřen na otázku, zda jsou fiskální pravidla na národní a nadnárodní úrovni v souladu, nebo si naopak odporují. Na toto téma zaznělo celkem pět příspěvků.

Evropská komise pořádá podobné konference pravidelně s cílem nalézt, popsat a sdílet užitečné a praxí osvědčené poznatky či postupy jednotlivých členských zemí v oblasti fiskálních pravidel, které by se v budoucnu mohly promítnout do fiskální a rozpočtové politiky i v dalších členských zemích či na nadnárodní úrovni.

foto – Ondřej Šíma