Ekonomika loni překvapila menším propadem, než se čekalo. Schodek rozpočtu za leden 2021 byl naopak nejvyšší v historii

Ekonomika loni překvapila menším propadem, než se čekalo. Schodek rozpočtu za leden 2021 byl naopak nejvyšší v historii

Tuzemská ekonomika se podle předběžných údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem loni propadla o 5,6 %. Výsledek je tak lepší než očekávali ekonomové a analytici, kteří počítali s propadem o 6-7 %. Přesto se však jedná o největší pokles HDP v historii samostatné České republiky. Dosud nejhorší byl v tomto ohledu krizový rok 2009, kdy se ekonomika propadla o 4,5 %.

K lepšímu než očekávanému výkonu ekonomiky v roce 2020 přispěly výsledky ze 4. čtvrtletí. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2019 došlo ve stejném období loni k poklesu HDP o 5 %, mezičtvrtletně ekonomika dokonce rostla o 0,3 %. Ekonomové přitom počítali se zhruba 1% mezičtvrtletním propadem.

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové byly výsledky čtvrtého čtvrtletí příznivě ovlivněny především silnou zahraniční poptávkou a odolností českých exportérů. „Pokud se vývoz udrží a po zvládnutí pandemie se přidá i domácí spotřeba, bude již na pořadu dne konsolidace veřejných financí,“ dodala Zamrazilová.

Kromě statistických dat o výkonnosti ekonomiky v roce 2020 byla zkraje února zveřejněna také data o pokladním plnění státního rozpočtu za leden 2021. Ministerstvo financí uvedlo, že schodek státního rozpočtu po prvním měsíci letošního roku činil 31,5 miliardy korun. Jedná se tak o vůbec největší lednový deficit v historii České republiky. Ve srovnání s lednem loňského roku, bylo letos saldo horší o 23,5 miliardy korun. To je podle ministerstva financí „výsledkem pokračujícího poklesu daňových příjmů prohloubeného změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů o 2,2 mld. Kč a převodem 12 mld. Kč na financování sociálních služeb, které v loňském roce proběhlo až v únoru.“

Státní rozpočet na rok 2021 byl schválen se schodkem 320 miliard korun. Stalo se tak ale ještě před schválením daňového balíčku, jehož dopady saldo ještě prohloubí. Nejdůležitější zákon roku, jak se státnímu rozpočtu někdy přezdívá, tak bude muset být novelizován. Návrh má být podle ministryně financí vládě předložen na přelomu února a března.