Do ÚNRR putuje cena za elektronizaci veřejné správy. Za využití cloudu ji získal vedoucí Úřadu

Do ÚNRR putuje cena za elektronizaci veřejné správy. Za využití cloudu ji získal vedoucí Úřadu

Vedoucí Úřadu Národní rozpočtové rady Mgr. Jakub Holas obsadil třetí příčku v soutěži eOsobnost EGOVERNMENTU 2019 v kategorii Centrální správa. Soutěž vyhlašovaná magazínem EGOVERNMENT má za cíl ocenit ty, kteří se nejvíce zasloužili o posun elektronizace veřejné správy v České republice.

Umístění na stupních vítězů si vedoucí ÚNRR odnesl především za to, že z Úřadu učinil teprve druhou samostatnou kapitolu státního rozpočtu v historii, která svůj informační systém provozuje výhradně v cloudu. V praxi to znamená, že Úřad nemusí fyzicky vlastnit žádné servery a jeho pracovníci se online připojují do virtuálního prostředí vzdáleného serveru. Úřad tak nemusí řešit údržbu, zálohování, nákup nových součástek ani další náročné a nákladné úkony. Cloudová platforma Azure od firmy Microsoft disponuje vysokou úrovní zabezpečení, data úřadu tak nejsou i přes fungování v cloudu jakkoli ohrožena. Cloudové řešení, ke kterému Úřad Národní rozpočtové rady přistoupil mimo jiné i kvůli omezeným hardwarovým a prostorovým kapacitám, navíc přispělo k úspoře prostředků státního rozpočtu.

V rámci slavnostního večera eOSOBNOST EGOVERNMENTU 2019 – GORDIC, jenž se uskutečnil 20. března 2019 v Nové budově Národního muzea v Praze pod záštitou ministra vnitra Jana Hamáčka, vládního zmocněnce pro ICT a digitalizaci Ing. Vladimíra Dzurilly a prezidenta ICT Unie Mgr. Zdeňka Zajíčka, byla za elektronizaci veřejné správy oceněna celá řada osobností:

Cenu eOSOBNOST EGOVERNMENTU 2019 za celkový přínos získal právě prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. Porotu zaujala především jeho dlouholetá snaha a nasazení v oblasti elektronizace veřejné správy v rámci různých resortů. Oceněna byla rovněž skutečnost, že ve svém úsilí pokračoval i po odchodu z veřejné správy, když se jako prezident ICT Unie zasloužil o vznik iniciativy 202020 a také o návrh zákona o elektronicky přívětivé legislativě.

V kategorii centrálních úřadů zvítězil ředitel odboru informatiky ČTÚ Petr Landkammer, na druhém místě skončil Tomáš Kroupa, vedoucí oddělení strategie a standardizace OHA MV ČR, a třetí příčku obsadil vedoucí Úřadu Národní rozpočtové rady Jakub Holas.

V kategorii krajů se eOsobností roku stal Petr Pavlinec, vedoucí odboru informatiky z Kraje Vysočina, na druhém místě skončil vedoucí odboru informatiky Moravskoslezského kraje Tomáš Vašica a třetí příčka patří Elišce Pečenkové, vedoucí odboru informatiky z Plzeňského kraje.

V kategorii měst a městských částí si prvenství připsala vedoucí odboru informatiky města Nymburk Zdena Hauerlandová. Druhý se umístil tajemník města Litoměřice Milan Čigáš a na třetím místě skončil tajemník městské části Praha 17 Petr Loučka.

Podrobnější informace o soutěži a jejích výsledcích najdete přímo na webových stránkách projektu eOsobnost EGOVERNMENTU.

Vedoucí Úřadu Národní rozpočtové rady Mgr. Jakub Holas (čtvrtý zprava) získal třetí místo v kategorii Centrální správa