Členové Národní rozpočtové rady jednali se svými slovenskými protějšky

Členové Národní rozpočtové rady jednali se svými slovenskými protějšky

V pondělí 3. června se téměř přesně po roce uskutečnilo další setkání členů české Národní rozpočtové rady se zástupci slovenské Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Zatímco loni se Eva Zamrazilová, Richard Hindls a Jan Pavel vydali na svou vůbec první společnou pracovní cestu za Ivanem Šramkem, Anettou Čaplánovou a Jurajem Kotianem do Bratislavy, letos byla dějištěm setkání Praha.

Na rozdíl od bratislavského setkání mohli členové Národní rozpočtové rady tentokrát se svými slovenskými kolegy sdílet celou řadu poznatků z praxe. Před rokem byla Národní rozpočtová rada nově zřízenou institucí, nyní už za sebou má vydání první pravidelné Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, která vzbudila mnoho ohlasů, a celé řady stanovisek.

Odborná debata se tak například vedla o tom, nakolik je dobré zohledňovat rozpočtová pravidla při modelování dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, jak reagují úrokové míry a náklady na správu dluhu na nárůst veřejného zadlužení, či jak velký je potenciální dopad robotizace a digitalizace na dlouhodobou udržitelnosti veřejných financí. Podrobnější informace o projednávané problematice obsahuje prezentace ze setkání.

Jednání však bylo přínosné nejen po odborné stránce, důležité bylo také pro potvrzení a prohloubení dobrých vztahů členů obou rozpočtových rad, jejichž zástupci se pravidelné potkávají také na konferencích evropské či celosvětové sítě nezávislých fiskálních institucí.