Česká ekonomika ubírá plyn. Loni vzrostla o tři procenta

Česká ekonomika ubírá plyn. Loni vzrostla o tři procenta

Tempo růstu české ekonomiky se loni snížilo ve srovnání s rokem 2017 o třetinu na tři procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Makroekonomické predikce navíc ukazují, že ochlazování hospodářského růstu bude dál pokračovat. Ministerstvo financí počítá pro rok 2019 s meziročním růstem o 2,5 procenta, v roce 2020 by HDP měl přidat ještě o desetinu procentního bodu méně.

V samotném čtvrtém čtvrtletí 2018 česká ekonomika přidala meziročně 2,9 procenta, což je nad očekávání hodně. Ministerstvo financí počítalo s růstem o 2,5 procenta, centrální banka odhadovala 2,3 procenta a analytici v průměru uváděli hodnotu 2,4 procenta. O neočekávaně příznivé výsledky se podle statistiků zasloužila především poptávka ze zahraničí. „K růstu významně přispěla i domácí poptávka po investičním zboží,“ uvedl ČSÚ. Mezičtvrtletní vývoj byl dokonce nejlepší za posledních šest čtvrtletí, když HDP vzrostl ve srovnání se třetím kvartálem o jedno procento.

Ostatní země v regionu přesto dopadly lépe než Česko. Maďarská ekonomika přidala ve čtvrtém čtvrtletí meziročně pět procent, Polsko 4,9 procenta a na Slovensku, byť skončilo pod odhady, vzrostl HDP o 3,6 procenta. Také za celý rok 2018 rostlo Česko nejpomaleji ze všech zemí Visegrádské skupiny – Polsko přidalo ve srovnání s rokem 2017 5,1 procenta, Maďarsko 4,9 % a Slovensko 4,1 %.