Zástupci Národní rozpočtové rady vystoupili na Vysoké škole ekonomické v rámci projektu Absolventské středy

Zástupci Národní rozpočtové rady vystoupili na Vysoké škole ekonomické v rámci projektu Absolventské středy

Veřejné finance, státní rozpočet a zadlužení Česka byly ve středu 27. března hlavními tématy přednášky, kterou na Vysoké škole ekonomické v Praze hosty provedli hned dva ze tří členů Národní rozpočtové rady. Akci, kterou v rámci projektu Absolventské středy pořádala Fakulta financí a účetnictví VŠE navštívili především absolventi této největší ekonomické univerzity v zemi, v publiku ale nechyběli ani stávající studenti či zaměstnanci VŠE a další hosté.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová posluchačům nejdříve ve své prezentaci Národní rozpočtovou radu představila a popsala činnost, kterou v prvním roce své existence tato nová instituce na poli veřejných financí vykonávala. V další části svého vystoupení se pak předsedkyně Rady věnovala tomu, jak by se české veřejné finance nejbližších letech vyvíjely, pokud by došlo k výraznému zhoršení hospodářské situace. Při tříleté stagnaci nominálního HDP by státní dluh z výchozích 31,5 % HDP vzrostl do konce roku 2021 na 45,2 % HDP. Zmizely by také přebytky obcí a krajů, které nyní vylepšují celkové hospodaření sektoru veřejných institucí.

Na předsedkyni Národní rozpočtové rady navázal svojí prezentací další ze tří členů Rady Jan Pavel. Ten ve svém vystoupení mluvil především o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Odkazoval při tom na Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou Rada ze zákona vypracovává. Historicky první Zpráva byla vydána na konci října 2018 a ukázala, že české veřejné finance nejsou při zachování stávajících daňových a výdajových politik dlouhodobě udržitelné. Důvodem je především očekávané stárnutí populace a s ním spojené prohlubování deficitů důchodového systému.